Športové odvetvie karate ,ktoré vzniklo na tradíciách starých bojových umení národov Ázie, zaznamenalo búrlivý rozvoj najmä po II. svetovej vojne. Pôvodný boj života na smrť bol postupným vývojom zmenený na športový zápas s oficiálne ustanovenými pravidlami.
EUK Európska únia karate, bola založená v roku 1965. Svetovej únia karate WUKO, dnes WKF bola založená v r. 1970.Karate je športom pre všetky vekové skupiny mužov i žien.Po obsahovej stránke je považované za najefektívnejší systém sebaobrany,vychovávajúci k pracovitosti, skromnosti, húževnatosti, a čestnosti. Je jedným z mála úpolových športov, ktoré zaznamenávajú neustály rast popularity a členskej základne.
V roku 1974 prišiel do športovej haly Družba v Trnave Tibor Mikuš, v tej dobe poslucháč elektrotechnickej fakulty a člen karate oddielu SVŠT Bratislava. Účelom jeho návštevy v hale boli individuálne tréningy v karate. Zanedlho sa k nemu pridali ďalší Trnavčania a oddieloví kolegovia z SVŠT a to Milan Zvolenský, Vladimír Martinát, František Tillinger a zopár ďalších záujemcov o toto bojové umenie Peter Krištofík, Ján Urbanovský a Peter Šlosár.
Tréningy tohto úzkeho kruhu bývali vo večerných hodinách cez voľné soboty a nedele v športovej hale, alebo v prírode.
Tréningy viedli Tibor Mikuš a Milan Zvolenský.
Nakoľko záujem o karate v Trnave rástol, rozhodol sa tandem Mikuš, Zvolenský o založení oddielu karate. Pri realizácii tejto myšlienky sa k nim pridal Peter Krištofík.
Oddiel vznikol v roku 1977 bol samostatný, nepatril pod žiadnu telovýchovnú jednotu, čo bolo na tú dobu rarita. Oddiel trénoval v priestoroch ŠH Družba a jeho trénermi boli Ing. Tibor Mikuš a Ing. Milan Zvolenský. Ochrannú ruku nad týmto oddielom držal Ján Krištofík, vedúci ŠH Družba, ktorý sa snažil oddielu pomôcť aj administratívno-právne, pretože bolo jasné, že takýto samostatný oddiel nemôže podľa smerníc ČSZTV existovať. Nebola to jednoduchá záležitosť nájsť vhodnú TJ, ktorá by tento oddiel začlenila. Niektorí funkcionári trnavských TJ mali na tento mladý šport svojský názor. Nakoniec sa našla potrebná pomoc a pochopenie u riaditeľa výrobného podniku Slovšport Trnava, pána Alojza Vékonyho. Po mnohých diskusiách medzi vedením podniku a Jánom Krištofíkom a Ing.Tiborom Mikušom, ktorí zastupovali záujmy karate oddielu došlo k vzájomnej dohode. Po odsúhlasení telovýchovnými orgánmi bola založená TJ Slovšport Trnava.
Dňa 22. júna 1979 začala svoju činnosť ustanovujúcou schôdzou.
Návrh činnosti TJ Slovšport vychádzal zo súladu potrieb telovýchovného vyžitia pracujúcich podniku a potrieb vykonávať síce atraktívne, ale nenáročné športy v rámci nášho mesta. Prvý výbor TJ pod vedením pána Alojza Vékonyho navrhol zriadiť aj skupinu výkonnostných športov s oddielmi volejbalu žien a karate mužov i žien.
Práve tieto dva oddiely sa už v dobe vzniku TJ výrazne podieľali svojou výkonnosťou na dobrom mene novovzniknutej TJ.